Blog entry by Edu Balkan
Vijest koja nam je stigla iz Indije, da je čak četvoro nastavnika iz EduBalkan zajednice svrstano u najbolje nastavnike svijeta i planirano za nagradu AKS Education Awards, učinila je da se svi u zajednici osjećamo ponosno i zahvalno. Ponosno, jer imamo najbolje nastavnike svijeta u četiri naše zemlje, Makedoniji, Srbiji, Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, a svi oni su važan dio tima EduBalkan zajednice. Zahvalno, jer smo dobili potvrdu da se trud i rad ispate. Shvatili smo da nije uzaludno raditi najbolje što možeš sa svojim učenicima, a onda nakon nastave, a često i tijekom noći raditi sa kolegema i đačkim roditeljima, osmišlajvati nove akcije i davati cijelog sebe za osnaživanje jedinstvene mreže, koja stremi da umreži i ujedini nastavnike, učenike, studente i roditelje regiona-
AKS Education Award, organizacija koja nagrađuje nastavnike svijeta, je u potpunosti posvećena svojim akcijama u obrazovanju. Oni rade globalno na stvaranju razlika u društvu pomoću različitih usluga prema svojim klijentima širom svijeta. AKS Education Avards prepoznaje i nagrađuje sve zainteresovane strane u obrazovanju, od nastavnika, preko škola, pa do direktora škola. Oni, naime, vjeruju da mala zahvalnost može napraviti mnogo razlika u društvu. Pomaže u razvoju i ukrašavanju profesionalizma među pojedincima. Svake godine AKS EDUCATION AVARDS prepoznaje i nagrađuje nastavnike i druge profesionalce širom svijtea za njihov doprinos na polju obrazovanja.
Njihov cilj je da odaju počast i nagradu izvanrednim prosvetnim radnicima za eminentnost i efikasnost u učionicama, njihovo liderstvo, njihov angažman u zajednici i njihov potencijal za još veći angažman u razvojnim aspektima obrazovnih programa.
Dakle, sada želimo da predstavimo naše ovogodišnje heroje, najbolje nastavnike svijeta, za 2020:
Sandra Grujevska iz Makedonije
Sandra je jedna posebna nastavnica, sa različitim kompetencijama, koja je svojom harizmom i zalaganjem za nastavničku propfesiju, za kratko vrijeme postala miljenica regiona. Ima osjećaj za timski rad i svojom odgovornošću i spremnošću na veliko odricanje, vrlo brzo je prepoznata kao važna i nazamjenjljiva karika. Od Sandre svi mogu da uče kako se postaje prepoznatljiv, kako se srčano brane boje tima i kako se stalnom dostupnošću i predanim radom gradi imidž čovjeka od povjerenja. Odgovornost, posvijećenost i multitalentovanost njene su preporuke. Jako smo ponosni što je Sandra sada i jedan od najboljih nastavnika svjeta.
Sandra je profesorica engleskog jezika iz Makedonije. Master iz međunarodnih odnosa na Američkom koledžu Skoplje. Osnivač je jezičkog centra STEP BY STEP u Skoplju. Učitelj i trener ljudskih prava, overen od strane Saveta Evrope u Strazburu. Sandra je kreator nastave za nastavnike i decu pod nazivom "LJUDSKA PRAVA U SVAKOM RAZREDU". Osim toga, pruža obuku za nastavnike i decu u kontekstu iskustvenog učenja i celovitog pristupa učenju. Predavač je na različitim nacionalnim i međunarodnim konferencijama na temu metodologije učenja stranih jezika. Jedna od njoj najznačajnijih je Innovate Elt, konferencija kuće Oksford u Barseloni, gde je bila predavač na temu "Prikaznata za mojot pretpriemacki život". Kreator Priručnika za ljudska prava u svakom segmentu obrazovanja. Sandra obavlja i funkciju MAKS inspektora za nadgledanje i ocenjivanje kurseva na privatnim fakultetima. Ponosni je vlasnik je titule Najbolji nastavnik bivše Jugoslavije.
Aleksandra Stanković iz Srbije
Aleksandra je nastavnica iz Srbije koja je, kao i Sandra, među prvima prepoznala značaj umrežavanja u EduBalkan mrežu i koja veliki dio vremena poklanja radu na umrežavanju nastavnika, koordiniranju različitih aktivnosti, ali i realizaciji konkretnih akcija. Aleksandra sada predano uređuje i vodi Balkanski Roditeljski Sastanak. Ona je od onih nastavnika koji su u stanju da ne spavaju, da rade danonoćno, kako bi posao bio urađen i akcija uspješno realizovana. Njen udio u kreiranju i stavljanju u funkciju Balkanske nastavničke mreže, koja broji oko 30 hiljada članova, je nemjerljiv. Malo je nastavnika, poput Aleksandre, i zato smo posebno ponosni što je ona sada i zvanično jedan od najboljih nastavnika svijeta.
Aleksandra živi i radi u Srbiji. Nastavnik je muzičke kulture u Beogradu. Dirigent je velikog i malog hora svoje škole. Osnivač je i predsednik Udruženja nastavnika muzičke kulture Srbije i u tom svojstvu organizuje koncerte školskih horova, poput koncerta "Vratimo deci dečju pesmu". Posebno je ponosna na projekat "800 dece za 800 godina" koje je imao za cilj da, povodom obeležavanja osam vekova autokefalnosti SPC, okupi 800 dece iz 20 gradova Srbije i da svi oni zajedno čine čini jedinstven hor. Drugi važan projekat je "Beograd peva" u kome učestvuju mali horovi iz šest beogradskih osnovnih škola, kada je na završnom koncertu pevalo 300 dece zajedno. Na listi je spoljnjih saradnika ZUOV-a. Aleksandra je nosilac titule Najbolji nastavnik bivše Jugoslavije.
Dejan Nemčić iz Hrvatske
Dejan se nešto kasnije priključio EduBalkan zajednici, ali se sve vrijeme trudio da bude prisutan i da pomogne u mjeri u kojoj mu vrijeme dozvoljava. Redovan je učesnik i pratilac naših Balkanskih zbornica, na koje smo jako ponosni, a one sa Dejanom dobijaju na dodatnoj vrijednosti. Ovaj veseli mladi čovjek iz Zagreba, umije da motiviše druge nastavnike, i svima nam je nevjerovatno osvježenje. Činjenica je da je malo mladih ljudi, poput njega, koji imaju hrabrosti i kapaciteta da prate starije i iskusnije kolege, da uče od njih i da imaju onaj rijetko viđeni X faktor koji im omogućava da se izdvoje i budu primjer za ugled. Ponosni smo što je naš Dejan sada i zvanično jedna od najboljih nastavnika svijeta.
Dejan je učitelj geografije iz Zagreba. Pokretač je brojnih projekta u nastavi geografije, poput projekta „Uživo sa svih kontinenta“. Putem ovog projekta on uključuje uživo predavače preko Skype tehnologije učenicima tijekom nastavnog sata, prilikom obrade pojedinih država i gradova. Značajno je napomenuti i njegov drugi projekt „Afrika možemo zajedno“ u koji je uključio 50 hrvatskih škola koji su svojim donacijama školskog pribora pomogli u opremanju afričkih škola. Kroz svoj treći projekt „Deforestacija amazonskih šuma“ proučava i otkriva umiru li „pluća svijeta“. U akciji „Bilježnica život znači“, ovaj učitelj geografije bavi se nabavkom posebnih bilježnica za djecu koja žive u zabačenim selima u amazonskoj šumi, odnosno bilježnica koje mogu „preživjeti“ visoku vlagu.

